Protetyka
Bezzębie lub braki zębowe mogą przyczyniać się do wielu problemów zdrowotnych, nie tylko ograniczonych do jamy ustnej.
W leczeniu protetycznym nie wystarczy tylko uzupełnić pojedyncze brakujące zęby. Każde uzupełnienie musi uwzględniać warunki zgryzowe pacjenta, to w jaki sposób zamyka usta, je czy mówi. Jest to tzw. okluzja, która stanowi podstawę nowoczesnej protetyki stomatologicznej.
Nasi specjaliści za każdym razem patrzą na pacjenta holistycznie, wiemy bowiem, jakie są konsekwencje braku przeciwdziałania zaburzeniom zwarcia. A te mogą się objawiać trzaskami w okolicach ucha, czyli w stawach skroniowo-żuchwowych, bólami głowy, a nawet kręgosłupa.
Lekarz protetyk układając plan robi to bardzo skrupulatnie i dokładnie. W całej stomatologii precyzja jest kluczowa, a w protetyce szczególnie. Dlatego nasza klinika jest wyposażona w wysokiej jakości materiały i współpracuje z najlepszymi technikami dentystycznymi - pasjonatami swojego zawodu.
To wszystko przekłada się na satysfakcję z naszej pracy, satysfakcję pacjentów i nas samych.
Dla kogo jest przeznaczona protetyka stomatologiczna?
Protetyka to dziedzina stomatologii zajmująca się uzupełnianiem rozległych lub mnogich braków zębowych, w przypadku których nieefektywne jest leczenie zachowawcze, czyli stosowanie wypełnień kompozytowych, potocznie nazywanymi plombami. Stałe uzupełnienia protetyczne służą odtworzeniu kształtu i funkcji zębów naturalnych. Przywracają sprawność aparatowi żucia oraz poprawiają estetykę uśmiechu.
Zniszczone lub brakujące zęby to problemy, które mogą kojarzyć się z rażącymi zaniedbaniami higieny jamy ustnej oraz ze zmianami spowodowanymi nieuchronnym procesem starzenia się organizmu. Tymczasem odbudowy protetycznej po utracie zębów naturalnych może potrzebować każdy. Dlatego zachęcamy wszystkich naszych pacjentów, by zapoznali się ze współczesnymi możliwościami leczenia protetycznego.
Kiedy stosuje się uzupełnienia protetyczne?
Wskazaniem do leczenia protetycznego są te braki w uzębieniu, których nie można uzupełnić metodami stomatologii zachowawczej. Niekiedy protetyczne wypełnienia ubytków zębowych stają się dopełnieniem jej procedur. Stosuje się je na przykład po leczeniu kanałowym wykonywanym w zaawansowanym stadium próchnicy. Wówczas udaje się wprawdzie zachować korzeń zęba, ale jego korona bywa w znacznym stopniu zniszczona przez patogeny i wymaga znacznie rozleglejszej odbudowy niż kompozytowa.
Leczenie protetyczne stosuje się także w takich sytuacjach jak:
• wady wrodzone uzębienia wpływające niekorzystnie na pracę aparatu żucia,
• znaczne uszkodzenie zęba na skutek urazu mechanicznego (np. w wypadku komunikacyjnym),
• mechaniczne starcie koron zębowych (np. na skutek bruksizmu),
• ubytki spowodowane chorobami metabolicznymi lub zażywaniem niektórych leków,
• niemożliwe do usunięcia przebarwienia, które obniżają estetykę uzębienia.
Jakie są rodzaje uzupełnień protetycznych?
Istnieje kilka rodzajów uzupełnień protetycznych, których wyboru dokonuje się w zależności od stanu zębów pacjenta (a i ogólnego zdrowia), ale też jego oczekiwań i możliwości finansowych. W Mokotooth Prestige Dental w Warszawie po zdiagnozowaniu problemu opracowujemy zawsze kompleksowy plan leczenia oparty o takie indywidualne uwarunkowania.
Uzupełnienie protetyczne można usystematyzować według różnych kryteriów. Najogólniejszym jest podział na protezy ruchome (takie, które można zakładać i zdejmować samodzielnie) i stałe (zakładane jednorazowo przez stomatologa i nieusuwalne bez jego udziału). Wśród tych drugich wyróżnia się korony i mosty protetyczne, a także wkłady i nakłady koronowe.
Wymienione uzupełnienia protetyczne można wykonać z różnego typu materiałów, np. akrylu, porcelany, nylonu, cyrkonu. Wszystkie powstają w pracowni protetycznej na indywidualne zamówienie, na podstawie zdjęcia pantomograficznego i wycisku wykonanego w jamie ustnej pacjenta, z którego następnie przygotowuje się gipsowy model odwzorowujący jego zęby i przyzębie.
Nowoczesne ruchome uzupełnienia protetyczne
Do niedawna protezy ruchome kojarzyły się z tzw. sztuczną szczęką noszoną przez osoby ze znacznymi brakami zębowymi. Takie protezy akrylowe wciąż mogą okazać się optymalnym rozwiązaniem, choćby ze względu na ich relatywnie niską cenę. Rosnącym zainteresowaniem pacjentów cieszą się jednak ruchome protezy szkieletowe, czyli z zębami z akrylu, ale na podbudowie metalowej.
Protezy szkieletowe są mniejsze niż protezy akrylowe, a przez to bardziej komfortowe w użytkowaniu. Metalowy szkielet opiera się o naturalne zęby pacjenta, dzięki czemu to na nie oddziałują siły gryzienia i żucia, a nie – jak w przypadku akrylowych protez osiadających – na błony śluzowe jamy ustnej (podniebienia, szczęk i żuchwy). Ograniczeniem nowoczesnych protez ruchomych jest to, nie można skorzystać z nich przy całkowitym bezzębiu.
Protezy stałe – mosty i korony protetyczne
, czyli części zęba „wystającej” ponad dziąsło. Można też wprawdzie mocować korony i mosty na implantach, ale jest to zagadnienie z zakresu implantologii i chirurgii stomatologicznej, które omawiamy na oddzielnych podstronach.
Korona protetyczna zastępuje zwykle pojedynczy ubytek. W przypadku bardziej rozległych braków zębowych warto rozważyć uzupełnienie w postaci mostu protetycznego, czyli dwóch lub większej liczby połączonych ze sobą koron protetycznych. Mostem protetycznym można uzupełnić zęby usunięte wraz z korzeniami, pod warunkiem że przynajmniej jedna z koron osadzona jest na naturalnym zębie lub implancie.
Wkłady i nakłady koronowe (inlay, onlay i overlay)
W przypadku ubytków zbyt dużych, by zastosować wypełnienie kompozytowe, ale przy zachowanej znacznej części naturalnej korony zęba, warto skorzystać z kolejnego nowoczesnego rozwiązania, jakim są wkłady (inlay) lub nakłady (onlay lub rozleglejszy overlay) koronowe. Stosuje się je w przypadku zębów trzonowych i przedtrzonowych (nigdy przednich), ponieważ wymagają silnego podparcia w koronie zęba.
Inlay, onlay lub overlay to brakujący fragment zęba odtworzony ze szczegółami (w razie potrzeby – wraz ze szczytami guzków) w pracowni protetycznej. Stanowi wypełnienie dopasowane do ubytku tak precyzyjnie, że ząb nie wymaga szlifowania. Pozwala to zachować większą ilość naturalnej tkanki niż w przypadku mocowania korony protetycznej. W porównaniu z tradycyjnymi wypełnieniami kompozytowymi wkłady i nakłady koronowe są trwalsze i lepiej wzmacniają ząb.